Nasze cechy osobowości są powiązane ze strukturą naszego mózgu
Nasze nerwice, nasz entuzjazm czy nasza uprzejmość dałyby się odczytać z różnych właściwości fizycznych naszej kory mózgowej.
Nasza osobowość jest związana z anatomią mózgu, ujawnia międzynarodowe badanie opublikowane w czasopiśmie Social Cognitive and Affective Neuroscience.
Pięciu badaczy (Włosi, Amerykanie i Anglicy) przeanalizowali dane z obrazowania mózgu zebrane od ponad 500 młodych i zdrowych osób. Wykorzystując model „Big Five”, stosowany w psychologii, ocenili również ich poziom neurotyzmu (wahania nastroju), ekstrawersji (entuzjazm), otwartości umysłu, życzliwości i świadomości (zdolność do postrzegania siebie i zachowywania się w odpowiedni sposób).
Krzyżując te dane naukowcy doszli do wniosku, że każda z tych cech osobowości może być powiązana z zestawem trzech charakterystyk kory mózgowej (istoty szarej otaczającej mózg): jej grubością, jej powierzchnią i jej fałdami.
U neurotyków kora mózgowa w obszarze przedczołowym cieńsza i o mniejszej powierzchni
Osoby neurotyczne miałyby np. tendencję do posiadania cieńszej kory mózgowej, mniej pomarszczonej i o mniejszej powierzchni w obszarze przedczołowym. Osoby bardziej ciekawe świata, kreatywne, z preferencją dla nowości (lub „otwarte”) miałyby odwrotnie: większą powierzchnię i więcej fałd w tym obszarze.
„Ciekawym elementem jest to, że wiele z tych różnic zlokalizowane jest w korze przedczołowej, tych obszarach mózgu, które doświadczyły znaczącej ewolucji u ludzi i małp w porównaniu do innych gatunków”, notują autorzy badania.
„Ewolucja dostosowała anatomię naszego mózgu tak, aby zmaksymalizować jego powierzchnię i fałdy, kosztem grubości kory”, „to tak, jak byśmy rozciągali, a następnie ściskali gumowy arkusz ” tłumaczy jeden z autorów, Luca Passamonti, w oświadczeniu Uniwersytetu Cambridge.
Ten proces ” rozciągania kory” powtarza się również w dalszym życiu. „Grubość kory ma tendencję do zmniejszania się, podczas gdy jej powierzchnia i fałdy zwiększają się”, mówi. Nasza osobowość byłaby zatem związana, w pewnym stopniu, z dojrzewaniem mózgu, stwierdza badanie.
Nowa droga do leczenia schorzeń neuropsychiatrycznych
Odkrycia te otwierają nowe perspektywy dla zrozumienia i leczenia chorób neuropsychiatrycznych już w najmłodszych latach. W przypadku osoby chorej, możliwym jest bowiem, że te strukturalne różnice byłyby jeszcze większe.
„Znalezienie tego, w jaki sposób struktura naszego mózgu jest powiązana z naszymi głównymi cechami charakteru, to ważny krok w poprawie naszego zrozumienia związku między morfologią mózgu a konkretnymi nastrojami lub chorobami poznawczymi i behawioralnymi”, ocenia Luca Passamonti.
W celu potwierdzenia tych założeń, muszą być jednak przeprowadzone dalsze badania, przyznają naukowcy.
Justine Babin, 29/01/17, lesechos.fr
Tłumaczenie : Joanna Dąbrowska-Ospital
Komentarze
Komentarze są nie dostępne.
Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /home/server805885/ftp/migracja/euskapol.pl/wp-includes/shortcodes.php on line 237
Warning: preg_match_all() expects parameter 2 to be string, array given in /home/server805885/ftp/migracja/euskapol.pl/wp-includes/shortcodes.php on line 246
Warning: array_intersect(): Expected parameter 2 to be an array, null given in /home/server805885/ftp/migracja/euskapol.pl/wp-includes/shortcodes.php on line 247